Wdrożenie analityki marketingowo-produktowej z użyciem Mixpanela – case study BugBug

BugBug to polski SaaS no-code do automatyzacji testów aplikacji webowych i stron internetowych dla QA, programistów i project managerów. Z platformy BugBug korzystają takie marki jak Brand24, Weglot czy Upfluence.

Wyzwanie

Klient z branży rozwiązań IT - pomimo korzystania z Google Analytics 4 i mierzenia dużej ilości zdarzeń - miał problemy z niską jakością danych oraz brakiem podstawowych informacji o tym, jak użytkownicy korzystają z jego produktu. Założycielowi BugBug zależało na tym, aby wdrożyć analitykę produktową i połączyć ją z marketingową w celu śledzenia pełnej ścieżki cyklu życia użytkownika.Dodatkowo ważne było to, aby wdrożenie zapewniło lepszej jakości dane, a więc nie było podatne na adblocki czy też mechanizmy blokujące skrypty w przeglądarkach oraz aby śledzić to, co jest ważne z biznesowego punktu widzenia.Klient liczył też, że osoba, z którą podejmie współpracę ma już doświadczenie w podobnym projekcie oraz zaproponuje konkretne podejście, gdyż sporo czasu i pieniędzy zmarnowali na nieudane wcześniej próby wdrożenia z innymi firmami.

główne cele bugbug case study

Rozwiązanie

Pierwszym etapem współpracy była analiza zastanej sytuacji oraz dogłębne poznanie produktu BugBug:

  • jak działają poszczególne funkcje,
  • jakie są najczęstsze ścieżki użytkownika (w tym proces onboardingu oraz płatności czy też upgrade/downgrade planu),
  • jakie kluczowe wartości oferuje użytkownikom ten produkt).

Wiedząc jakie Klient ma potrzeby i przed jakimi wyzwaniami stoimy, zarekomendowałem, aby do zbudowania panelu analitycznego wykorzystać Mixpanel, który już wcześniej wdrożyłem z sukcesem.

Na podstawie wiedzy o produkcie i tego, z jakim narzędziem będziemy pracować, przygotowałem dokumentację ze spisanymi zdarzeniami, które opisują i rozbijają każdą z funkcji produktu na czynniki pierwsze.
Dzięki temu budując i analizując poszczególne raporty, wiemy w jakim kontekście została użyta dana funkcja oraz mamy możliwość segmentowania użytkowników po odpowiednich wartościach danego zdarzenia.

Następnym etapem było zaimplementowanie poszczególnych zdarzeń w kodzie produktu. Jest to część prac, która była realizowana po stronie Klienta, a więc przez zespół programistów.

Kiedy kolejne zdarzenia były implementowane, przetestowałem czy te już wdrożone są prawidłowo zbierane przez Mixpanel.
Faza testów pomogła nam również sprawdzić, czy założenia przygotowane na etapie dokumentacji mają swoje odzwierciedlenie podczas faktycznego korzystania z produktu.

Przedostatnim etapem był proces wdrożenia analityki marketingowo-produktowej na środowisko produkcyjne, który zapoczątkował okres wyczekiwania na zgromadzenie danych w Mixpanelu.
Zwykle etap ten trwa parę-paręnaście dni w zależności od ilości użytkowników i wolumenu przesyłanych danych.

Ostatnim etapem wdrożenia było zbudowanie poszczególnych raportów, które w podziale na kategorie (główne biznesowe metryki, onboarding, zaangażowanie, retencja, organizacja, marketing) były fundamentem dashboardów analitycznych.

dashboard analityki marketingowo produktowej bugbug case study

Efekty

Przygotowany plik z taksonomią zdarzeń (tzw. event taxonomy) pozwolił zbierać takie dane, które mają biznesowe znaczenie
Większość zdarzeń została wdrożona metodą server-side, dzięki czemu znacząco wzrosła jakość i akuratność danych
Zaimplementowane zdarzenia na poziomie użytkownika i organizacji dały głębszy pogląd na to, w jaki sposób klienci BugBug korzystają z produktu
Wdrożenie objęło część marketingową (strona internetowa) i produktową (aplikacja webowa), dzięki czemu możliwe było mierzenie zachowania użytkowników już od pierwszego styku z marką
Opracowałem North Star Metric, która pozwoliła całej organizacji mierzyć czy jej produkt dostarcza wartość i rozwija się
W Mixpanelu stworzyłem 7 dashboardów z ponad 100 raportami pokazującymi kluczowe metryki biznesowe